Aktualności

Wystawa "Książek z niebieską okładką"

Maj to miesiąc książki, bibliotek i czytelnictwa.

Nasza biblioteka czynnie włączyła się w tę akcję i zorganizowała wystawę
pt. "Książki z niebieską okładką".


Książki dla dzieci z Ukrainy

Jak w tych trudnych czasach choć na chwilę ukoić serce dziecka które znalazło się daleko od swojego rodzinnego domu, jest w obcym kraju i często nie rozumie języka ludzi go otaczających? Korzystajmy z zasobów Internetu!

Kliknij w obrazek, aby przejść do strony z książkami


Jak dobrze mieć przyjaciół ;)


Co może nas jeszcze zaskoczyć?

„ Człowiekiem jestem i nic co ludzkie nie jest mi obce. Czyżby?

Czy jest coś, co potrafi nas jeszcze zaskoczyć? Czasami najlepszą odpowiedzią  na to pytanie jest to, co mimo, że najbliższe, to często jest niezauważalne. TO CZŁOWIEK.  I to on może nas jeszcze zaskoczyć. Nie tylko inteligencją czy pomysłowością,  ale ukrytą i być może nieświadomą,  ciemną stroną naszej natury.

Człowiek z natury jest dobry, ale często przez swoją pogoń za prestiżem, wielkością, sławą, pieniędzmi nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji swoich czynów i zatraca swoje człowieczeństwo.

Lekceważymy ten problem. W dzisiejszych czasach,  o złu ludzkim mówi się bardzo mało. DLACZEGO? Bo to nie pasuje do wizerunku współczesnego człowieka. ZŁO  w ogóle dziś nie pasuje. Jest niemodne, choć wszyscy wiemy, że istnieje.  Zatem –kto ponosi za nie winę?

KTO PONOSI WINĘ ZA WOJNY, ZA CIERPIENIE, ZA RASIZM, ZA NIETOLERANCJĘ???

Odpowiedź jest prosta. Nie robot, nie maszyna. CZŁOWIEK. To człowiek na przestrzeni  wieków był głównym sprawcą zarówno dobra jak i zła tego świata . Konflikty, wojny, obozy koncentracyjne, krzywda i cierpienie  setek tysięcy ludzi, ginąca przyroda to dzieło człowieka.

ZMIANA ŚWIATA  NA LEPSZY POWINNA ZACZĄĆ SIĘ  OD  NAS SAMYCH. TO  POWINNO STAĆ SIĘ  NASZYM GLOBALNYM WYZWANIEM NA KOLEJNE LATA!!!

   I TO CO LUDZKIE NIE POWINNO STAĆ SIĘ NAM OBCE!                                                          

Patrząc dzisiaj na Ukrainę, na toczący się tam wojenny dramat setek tysięcy ludzi oraz ogromną pomoc płynącą z całego świata dla tego kraju warto wierzyć w słowa Alberta Camus:

                 „ W LUDZIACH WIĘCEJ RZECZY ZASŁUGUJE NA PODZIW NIŻ NA POGARDĘ”.

Akademia Retoryki

 

"Pasowania na czytelnika”

Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa uroczystość, a pierwsze wypożyczenie książki powinno na długo pozostać w pamięci dziecka.

Nic więc dziwnego, że ślubowanie przyszłych czytelników z klas I a i I b, które odbyło się 24 lutego 2022 r.  było dla nich ogromnym przeżyciem.

 

A wszystko zaczęło się od pogadanki, z której dzieci dowiedziały się dlaczego warto czytać książki i jak je szanować.

Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie musieli wykazać się znajomością bajek i bajkowych postaci, z czym poradzili sobie na szóstkę. Następnie zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek oraz prośbami książki.

Po takim wprowadzeniu, skupione i poważne uroczycie przyrzekły, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika oraz wypożyczenie pierwszej książki.

Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.

Spróbuj swoich sił i rozwiąż quiz, to będzie super zabawa!

motyw-milosci-w-lekturach-szkolnych-czyli-quiz-na-walentynki/


Zakochane pary w literaturze

To źle, że miłość, choć ślepa i głucha,
Idzie, gdzie zechce i czego chce słucha.

                                                           William ShakespeareRomeo i Julia

 

Niech słowo kocham jeszcze raz z ust twych usłyszę,
Niech je w sercu wyryję i w myśli zapiszę.

Adam MickiewiczPan Tadeusz

Jak mężczyzna stara się o względy jakiejś kobiety, to musi zgadzać się z jej matką w kwestii religii, a z ojcem w sprawach polityki. (Ruby Gillis)

                                                     Ania z Zielonego Wzgórza, Lucy Montgomery

"KLARA
A, rozumiem. - Nie, Wacławie,
Gdzie mnie zechcesz, znajdziesz wszędzie
Zawsze twoją - prócz w niesławie."

                                                                  Zemsta, Aleksander Fredro


Ciekawostki o zakochaniu

    

1.Naukowcy dawno stwierdzili, że za miłość  w dużej mierze odpowiada … chemia. Choć brzmi to mało romantycznie, uczucie zakochania ma dużo wspólnego z takimi dziwnymi słowami jak fenyloetyloamina, noradrenalina czy dopamina.

Chyba ta chemia nie jest taka straszna   i warto jej się w przyszłości uczyć, skoro odpowiada nawet za to, w kim się zakochacie?

PEA

Ten dziwny skrót oznacza fenyloetyloaminę. Jest to związek, który wydziela się w mózgu, kiedy człowiek się zakochuje. Człowiek, który ma podwyższony poziom PEA, zaczyna się nietypowo zachowywać. Jest wesoły bez powodu, wpada w zmienne nastroje, nie może się skoncentrować. Podwyższony poziom PEA powoduje też bezsenność, zmiany nastroju.

NAPÓJ MIŁOSNY

 W dawnych czasach ludzie często sporządzali własnoręczne mikstury, które po wypiciu miały  spowodować u kogoś …zakochanie.   Niestety, ich stosowanie było bardzo ryzykowne bo dużo składników w większej dawce niż zastosowana w eliksirze – było śmiertelnymi truciznami.

NORADRENALINA

To hormon nazywany „substancją miłości”, który jest także wydzielany przez organizm zakochanej osoby.  Zakochany człowiek dostaje rumieńców,   ma wyższe ciśnienie, mocno bije mu serce i zmniejsza się mu apetyt.

2 – 3 LATA

Tyle średnio trwa stan zakochania  połączony z chemicznym zauroczeniem. Później władzę przejmuje oksytocyna –   związek odpowiedzialny za budowanie spokojnej, odpowiedzialnej relacji   opartej na przywiązaniu – miłości.

PREZENTY

Dla wielu zakochanych drobne upominki  są oznaką tego, że jesteśmy wyjątkowi dla tej drugiej osoby. Nie muszą to być rzeczy materialne. Przeciwnie. Wiele osób podkreśla,  że znacznie bardziej cieszy się z tego,  czego nie da się kupić – pomocy, wspólnie obejrzanego filmu, spaceru…

CZAS

To najlepszy prezent, jaki można dać osobie,    w której jesteśmy zakochani. Rozmowę, bycie ze sobą.   Jeśli nie możesz „wcisnąć” spotkania z sympatią między dodatkowy angielski, zajęcia sportowe   i oglądanie Netflixa – to może  nie warto zawracać jej głowy?

 


Książka dobra pod choinkę

Święta Bożego Narodzenia to magiczny i pełen wiary czas, więc warto skupić się na niespodziankach, które będą niosły pewne przesłanie. Książka jest wspaniałym prezentem, który mile może zaskoczyć każdego z nas. W końcu jest  to dowód ogromnej miłości i szacunku do drugiej osoby.  Jest bezcenna. Książka to prezent z duszą.
Z naszej szkolnej biblioteki polecamy na świąteczne wieczory:

 " Zreasumujmy. Barszcz jest. Uszka są. Kutia jest. Kapusta z grzybami jest. Karpia wyjęłaś?

Pod panią Borejko ugięły się nogi.

– Nie! – jęknęła.

– Ale ja wyjąłem – rzekł roztargnionym tonem ojciec Borejko, nie odrywając wzroku od książki. – Zważ, Milu, na ile nieoczekiwanych sposobów przejawia się moja miłość ".

Fragment z książki Małgorzaty Musierowicz:  Noelka

 

Wesołych Świąt wszystkim czytelnikom
życzy
biblioteka szkolna!!!
 


Przerwa na czytanie

Przerwa na czytanie

Dlaczego czytamy „od deski do deski” ?

Na to pytanie i wiele innych odpowiadała Pani bibliotekarka z Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej.

5 listopada klasa 7b wraz z wychowawczynią i Panią bibliotekarką z naszej szkoły udaliśmy się na warsztaty, których tematem była historia książki.  Ania Kucbart  i Oliwia Wielgo  dokładnie opisały czego dowiedzieliśmy się na warsztatach i zamieściły  notatkę na stronie głównej szkoły.

 Nasza szkolna biblioteka ma dla Was kilka ciekawostek.

Czy wiecie, że … ?

  • To nie Gutenberg wynalazł druk.  W Chinach w 868 r. Chińczycy wydali  „Diamentową Sutrę”, najstarszą drukowaną książkę. To oni również wynaleźli tusz i atrament.
  • Z mieszanki składającej się z łodyg konopi, szmat, kory drzewnej i starych sieci rybackich  pewien Chińczyk stworzył papier.
  • Sumerowie opracowali pismo i uwiecznili go na drewnianych tabliczkach.
  • Egipcjanie posługiwali się papirusem, książki miały formę zwoju- to wiecie na pewno!!!
  • W I wieku naszej ery pojawiły się tabliczki woskowe, które były zszywane lub związywane, w duże arkusze pergaminu i składane  w prostokąty.
  • W średniowieczu książki przepisywane były ręcznie i oprawiane w skóry i drewno (stąd powiedzenie „przeczytać książkę od deski do deski”). Za bogato zdobioną, wysadzaną drogimi kamieniami pozycję, można było kupić kilka wiosek.
  • W połowie XV wieku Gutenberg opracował ruchome czcionki – wynalazek, który zrewolucjonizował cały świat. Pierwszym wielkim dziełem drukarskim była oczywiście Biblia.
  • Do końca XV wieku drukarnie powstały we wszystkich krajach europejskich (oprócz Rosji).
  • Książki elektroniczne, audiobooki to wynalazek współczesności, ich początki związane są z powstaniem Internetu.
  • Wraz z rozwojem technologii, powstał e-papier, który możemy spotkać w czytnikach.


Spieszymy, aby pochwalić się sukcesem!!!

Nasza koleżanka Kasia Werner, wychowawca klasy 2a zajęła pierwsze miejsce  w konkursie literackimNauczyciel-bohaterem literackim”!

W dniu 3 listopada w Czytelni Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach odbyło się podsumowanie konkursu „ Nauczyciel-bohaterem literackim”. Konkurs został zorganizowany z okazji przypadającego 14 października Święta Komisji Edukacji Narodowej. Zadanie konkursowe polegało na odgadnięciu ośmiu postaci nauczycieli – bohaterów znanych utworów literackich. Krótkie charakterystyki postaci zostały zaprezentowane przez pracowników Biblioteki:

Postać nr 1: John Keating – Stowarzyszenie umarłych poetów;
Postać nr 2: Iłariona Stiepanycza Ozierskij –  Syzyfowe prace;
Postać nr 3: Pan Ambroży Kleks – Akademia Pana Kleksa;
Postać nr 4: Albus Dumbledore – Harry Potter i kamień filozoficzny;
Postać nr 5: Pan Antoni Czwartek BorsukFelix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi;
Postać nr 6: Profesor Paweł Gąsowski – Szatan z siódmej klasy;
Postać nr 7: Profesor Czesław Dmuchawiec – Opium w rosole;
Postać nr 8: Profesor Tymoteusz Misiak AlcybiadesSposób na Alcybiadesa

Konkurs  wymagał od uczestników dobrej znajomości literatury dla młodzieży.

Brawo Kasiu!!!


27.10.2021r. w ramach akcji „Mały miś w świecie wielkiej literatury” biblioteka szkolna wraz z Panią wychowawczynią oddziału przedszkolnego zorganizowały wspólne czytanie książki Agnieszki  Stelmaszyk  „Zbawcy książek”. To była barwna, ciekawa opowieść o tym,  jak Kasia i Tosia postanowiły przeprowadzić śledztwo w sprawie „trolla”, który niszczył książki w bibliotece. Dzieci z uwagą słuchały opowiadania, a potem odpowiadały na zadawane im pytania. Na koniec wszyscy jednogłośnie powiedzieli, że „ książek niszczyć nie wolno!” bo bawią, śmieszą, uczą i pomagają zrozumieć świat. Jesteśmy przekonani, że w przyszłym roku szkolnym przybędzie nam czytelników.

Czytanie po prostu jest ogromnie przyjemne!


Tydzień Szczęścia w Szkole Podstawowej nr 13 w Kielcach zorganizowany przez bibliotekę szkolną

Szczęście jest bardzo ważne dla budowania poczucia własnej wartości. Jeżeli szkoła kojarzy się dziecku z czymś pozytywnym, to uniknie ono niepotrzebnego stresu, a to z kolei przełoży się na relacje z rówieśnikami i efekty w jego edukacji. Poczucie szczęścia może być punktem wyjścia do wielu sytuacji, które zdarzają się każdego dnia w życiu każdego z nas.

Biblioteka szkolna postanowiła zapytać dzieci o to,  czym jest dla nich szczęście? Okazało się, że o szczęściu można mówić wiele i ma ono wiele wymiarów. A oto niektóre z  nich.

A my szukaliśmy szczęścia w tańcu.

Zumba dla najmłodszych- to była zabawa!!!